Haber Detay

​Büyükşehir'den İzmir’e 3,3 milyar liralık yatırım

31.12.2019

Whatsapp'da paylaş' Twitter'da paylaş Facebook'da paylaş
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019’da 3,3 milyar liralık yatırım yaptı. Toplam harcamalarının yüzde 41'ini yatırıma ayıran Büyükşehir'in yatırım tutarı bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında arttı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin yaşam standartlarını arttırmak amacıyla 2019’da önemli projelere imza attı ve bu yıl 2 milyar 269 milyon liralık yatırım yaptı. ESHOT, İZSU ve iştiraklerinin yatırımlarıyla birlikte Büyükşehir’in 2019 yılı yatırım tutarı 3 milyar 300 milyon liraya yükseldi. Toplam harcamalarının yüzde 41'ini yatırıma ayıran Büyükşehir'in yatırım tutarı bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında arttı. Büyükşehir, ilçe belediyelerinin projelerine de 15,1 milyon liralık maddi destek sağladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ve Moody’s İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AAA ulusal derecelendirme notunu ise 2019’da bir kez daha onayladı. AAA, yatırım yapılabilir seviyesindeki en üst basamak olarak tanımlanıyor.


İzmir’in 2019’da öne çıkan yatırımlarından bazıları şöyle:
Peynircioğlu Deresi’nde çevre düzenleme
Avrupa Birliği’nin en yüksek bütçeli hibe programı HORIZON 2020’nin desteklediği doğa Esaslı Çözümler projesi kapsamında Peynircioğlu Deresi’nde çevre düzenleme çalışmaları başladı. Projeye 11,3 milyon liralık yatırım yapıldı.

284 kilometre içme suyu şebekesi
İZSU 284 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi ve iletim hattının imalatını yaptı; 107 kilometre içme suyu şebekesi ve 110 kilometre içme suyu braşman hattını yenilendi.

İklime Duyarlı Tarım Eğitim ve Araştırma Enstitüsü
İklim krizi nedeniyle olası kuraklığa karşı yurttaşları bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemleri uygulamalı olarak anlatmak amacıyla Sasalı’da İklime Duyarlı Tarım Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün yapımına başlandı.