Haber Detay

Koronavirüs Salgını Sürecinde Önlem ve Faaliyetlerimiz

02.07.2020

Whatsapp'da paylaş' Twitter'da paylaş Facebook'da paylaş
İZSU Genel Müdürlüğü, kentlilerin sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri adına büyük önem taşıyan su ve atık su hizmetlerinin koronavirüs pandemisi sürecinde kesintiye uğramaması için her türlü önlemi alarak,  halkın içme suyu ihtiyacının eksiksiz sağlanması temel öncelik olarak belirleyerek  su kaynaklarının güvenliğinin sağlanması hizmetinin kapsamını genişletti.

Bu çerçevede; dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında sayaç okuma faaliyetlerini geçici olarak durdurulmuştur.

Genel Müdürlüğümüz, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İZSU ihalelerini elektronik ortamda e-ihale yöntemiyle yapmaya başlamıştır.
Genelgelerle yapılan düzenlemelere uygun olarak içme ve kullanım suyu temininin kesintisiz bir şekilde devam ettirilmesi amacıyla, abonelerimizin su borcu olmasına karşın geçici olarak sayaçları bağlanmış ve vatandaşlarımızın suları kesilmemiştir.

Evinden çıkamayan 65 yaş üzeri ve engelli abonelerimizin işlemlerinin evlerine gidilerek yerinde çözüme kavuşturulabilmesi için abonelerimize yerinde mobil hizmet verilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İdaremiz, koronavirüs salgını nedeniyle işini ve gelirini kaybeden ve bu süreçte ekonomik zorluklarla mücadele eden kesimlere desteğini, İstanbul’da başlayan “askıda fatura” uygulamasını İzmir’e taşıyarak sürdürmüştür.

İZSU Genel Müdürlüğümüz,  koronavirüs salgınının yayılma riskini azaltmak ve şubelerde oluşabilecek yoğunluğu önlemek amacıyla, internetten ya da 185 Çağrı Merkezi’nden başvuruda bulunarak saatli randevu sistemine geçmiştir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu ve Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda alınan önlemlerimiz, büyük bir dikkat ve titizlikle sürdürülmekte olup, hijyen şartlarının çok daha önemli olduğu pandemi sürecinde kentimize sağlıklı ve güvenli su temini konusunda herhangi bir aksama yaşanmaması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından idaremize yapılan yazılı bildirimler doğrultusunda, tüm personelin ve vatandaşlarımızın maske kullanması, çalışma ve sosyal alanlarda gerekli mesafelerin ayarlanması,  kullanılan mekanlarda ve araçlarda dezenfeksiyon işlerinin yapılması, pandemi önlemlerinin devamlılığı hususunda zafiyete düşülmemesi hususlarında önlemlerimizi artırarak çalışmalarımıza devam edilecektir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu ve Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda virüse karşı önlemlerimizi, büyük bir dikkat ve titizlikle sürdürüyoruz.