Haber Detay

2019 Mali Yılı Faaliyet Raporu Onaylandı

17.07.2020

Whatsapp'da paylaş' Twitter'da paylaş Facebook'da paylaş
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı ikinci oturumunda Büyükşehir Belediyesi ile ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mali Yılı faaliyet raporları ile kesin hesapları görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

İZSU Genel Kurulu’yla birlikte yaklaşık 9 saat süren görüşmelerde muhalefetin eleştirilerine toplu olarak yanıt veren Başkan Soyer, samimiyet vurgusu yaptı.

Büyükşehir’in kredi notu AAA
Başkan Tunç Soyer, İzmir için son derece mutluluk verici bir haberi de ilk kez meclis üyeleriyle paylaşmak istediğini vurgulayarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in verdiği en yüksek not olan AAA'yı koruduğunu açıkladı. Başkan Tunç Soyer, bunun İzmir için çok iyi bir gelişme olduğunu belirterek, “Bu, kent yönetimine uluslararası güveni gösteren çok değerli bir açıklama. Moral verdi, doğru yolda olduğumuzu gösterdi, yepyeni bir iftihar vesilesi oldu. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunun listesi açıklandı. İstanbul 193 firmayla birinci, İzmir 62 firmayla ikinci sırada yer aldı. Bu başarıda büyük emeği olan sanayicilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Körfez’de yüzeceğiz”
Körfez’in üç yıl içinde yüzülebilir hale geleceğine ilişkin vaadinin hatırlatılması üzerine de konuşan Soyer, “Sirkülasyon kanalından vazgeçtik. Bu proje için Körfez’in girişine o kadar büyük pompalar yerleştirilmesi gerekiyor ki, kanalı açacaksınız, bir de suyun sirkülasyonu için başka bir pompa düzeneği kuracaksınız. Doğanın dengesiyle oynayacaksınız. Önemli olan kirletmemek. 2019 yılında 35 kilometre yağmur suyu hattı yaptık, 2020 yılında Buca’da 26, Gültepe’de 17, Bornova’da 30 kilometre yağmur suyu hattının yapım ihalesi hayata geçiyor. Hem arıtmaların yükü azaltılacak hem de Körfez rahatlamaya başlayacak. Önümüzdeki yıllarda yapımı gerçekleşecek kanallarla Körfez’in kirletilmesinin büyük ölçüde önüne geçilecek. Gediz ve Meles ile ilgili temizlik çalışmalarını Gediz hattındaki tüm belediyelerle birlikte yürütecek noktaya geldik. Kısacası Körfez’de yüzeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki görüşme ve oylamaların ardından yapılan İZSU Genel Kurulu’nda da kurumun 2019 Mali Yılı Faaliyet Raporu ve kesin hesapları görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.