Haber Detay

Körfez kıyısında bir mavi bayrak daha

15.08.2020

Whatsapp'da paylaş' Twitter'da paylaş Facebook'da paylaş
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzülebilir körfez hedefinin önemli adımlarından biri daha atıldı. Güzelbahçe Belediyesi İkinci Liman Halk Plajı yüzme suyunun kalite sembolü olan mavi bayrakla taçlandı. Başkan Soyer, Güzelbahçe’nin ilk mavi bayraklı plajını hizmete almanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Burası kent merkezine çok yakın mavi bayraklı halk plajımız. Bir gün Karataş ve Göztepe’de de plaj yapıp mavi bayrağı göndere çekmenin gururunu yaşamak istiyoruz” dedi.

TÜİK verilerine göre Avrupa Birliği (AB) standartlarında arıtma yapan ileri biyolojik arıtma tesisi sayısı, arıtılan suyun toplam atık suya oranı ve kişi başına düşen atıksu arıtma miktarında Türkiye’nin önde gelen kenti İzmir’de mavi bayraklı halk plajlarının sayısı artıyor. Bu yıl mavi bayrak almaya hak kazanan beş halk plajından kent merkezine en yakın olan Güzelbahçe Belediyesi İkinci Liman Halk Plajı’nda “Mavi Bayrak” gururu yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı)  Mavi Bayrak Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş’ın katıldığı törenle plajda mavi bayrak göndere çekilirken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güvenli plajlar oluşturmak için açtığı cankurtaran kursunu başarıyla tamamlayanlara da sertifikaları verildi.

Soyer, “Gururlu ve heyecanlıyız”
Temmuz ayında Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Mavi Bayrak Ulusal Töreni’ni Çeşme Ilıca Plajı’nda gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Soyer,  “Bugün bu yıl ilk defa mavi bayraklı hizmet verecek İkinci Liman Halk Plajı’nda, Güzelbahçe’nin ilk mavi bayraklı plajının bayrağını göndere çekecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl Kasım ayında mavi bayraklı halk plajlarının sayısını artırmak, koordinasyonunu sağlamak amacıyla Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi adıyla bir birim kurdu. Birimimiz İzmir plajlarının yüzme suyu kalitesini artırmak, çevre yönetimi ve can güvenliği gibi hususlarda İzmir’deki standartları yükseltmek, mavi bayrak kriterlerinin en iyi şekilde uygulanmasını sağlamak gibi önemli görev ler üstlendi. İzmir’de toplamda 52 Mavi Bayraklı Plaj sayısı mevcut. Bunun içerisinde 24 mavi bayraklı halk plajımız bulunuyor. Ne mutlu ki, kurduğumuz birimimizin koordinasyon çalışmaları sayesinde, sadece 2020 yılında İzmir’deki Mavi Bayraklı halk plajı sayısını yüzde 25 artırmayı başardık. Bu yıl Güzelbahçe İkinci Liman Halk Plajı ile birlikte Urla’da üç, Çeşme’de bir halk plajımız mavi bayrak almaya hak kazandı ” dedi. Konuşmasında cankurtaran kursunu başarıyla tamamlayan gençleri de kutlayan Başkan Soyer, önümüzdeki yıllarda can güvenliği standartlarını İzmir’deki tüm halk plajlarında sağlamak için eğitimlerin devam edeceğini bildirdi. 

Şimdi “İzmir zamanı”
İzmir’i dünya ölçeğinde bir turizm çekim merkezi haline getirmek için çalıştıklarını vurgulayan Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kentteki tüm turizm paydaşlarıyla birlikte pandemi sonrası yeni dönemi İzmir için bir fırsata dönüştürmeyi hedefliyoruz.  Doyasıya yüzmek, güneşlenmek ve keyifli bir tatil geçirmek için ‘İzmir zamanı’ diyoruz. Güvenli ve temiz plajlara verilen 52 Mavi Bayraklı plajımız ve hijyen standartlarının belirlendiği turuncu çemberli işletmelerimizle İzmir’in pandemi döneminde de tertemiz olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.  Kent merkezimize en yakın ve Güzelbahçe ilçemizin de ilk Mavi Bayraklı halk plajı olan İkinci Liman Halk Plajı’nın Güzelbahçe’ye ve tüm İzmir’e hayırlı olmasını diliyorum. Bir gün Karataş ve Göztepe’de plaj yapı p buralarda mavi bayrağı göndere çekmenin gururunu yaşamayı ümit ediyoruz”.

Karataş, “Mavi Bayrak kent merkezine yaklaşıyor”
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Mavi Bayağın yavaş yavaş kent merkezine yaklaştığına dikkat çekerek, “Bu plajımız geçen yıldan bu yana çok önemli bir değişim geçirdi. Güvenli bir şekilde, tertemiz, masmavi, engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun bir plaj oldu. 2020 yılında Türkiye sahip olduğu 486 plaj ile İspanya ve Yunanistan’ın ardından mavi bayraklı plaj sayısında üçüncü sırada. Önümüzdeki dönemde hem devletimizin, hem yerel yönetimlerimizin hem de sivil toplum örgütlerimizin çalışmalarıyla ikinci ve daha sonra birinci olabiliriz” diye konuştu.

Mavi bayrak göndere çekildi
TÜRÇEV yetkilileri ve halkın katılımı ile birlikte Güzelbahçe 2. Liman Siteler Mahallesi Halk Plajı’nın mavi bayağı göndere çekildi. Bu yıl İzmir’de Mavi Bayraklı hizmet verecek halk plajlarına Güzelbahçe ve Çeşme Ilıca Halk plajları ile birlikte Urla’daki Mavi Plaj, TCDD Urla Eğitim ve Dinlenme Tesisleri ile Çamlıçay halk plajları eklendi.