Menemen Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi

Menemen İçme Suyu Arsenik Arıtma Tesisi
Halkapınar kuyuları ve İzmir içindeki diğer yer altı suyu kuyularının 1970 yılından sonra İzmir kenti içme suyu ihtiyacını karşılayamaz duruma gelmesi üzerine, kente en yakın kaynak olan Menemen yer atlı sularının kullanımı gündeme gelmiştir. 1973 yılından itibaren başlayan yer altı suyu geliştirme çalışmaları sonucunda Acil İçme Suyu Projesi olarak adlandırılan proje ortaya çıkmış ve Gediz nehrinin Menemen ovasına açıldığı kesimde 21 adet derin kuyu açılmıştır. Kuyulardan alınan su Menemen’de İZSU tarafından inşa edilen Menemen Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde arıtılarak pompa istasyonuna, buradan da Çiğli’deki Cumhuriyet su deposuna iletilir.İzmir ili Menemen ilçesinde yer alan Menemen Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi Ocak 2009 ‘da işletmeye alınmıştır. Tesisin kapasitesi 600 litre/saniyedir.

Tesisin Çalışması

Tesise gelen hamsu, hamsu deposunda ön klorlama yapılmış olarak filtre sistemine girer. Tesis içerisinde 20 metreküp hacimli 1 adet ve 18 metreküp hacimli 2 adet koagülant madde (demir III klorür) tankı bulunmaktadır. Koagülant madde bu tanklardan miktarı hesaplanarak filtrasyon öncesi hatta dozlanmakta ve arsenik ile reaksiyona girerek arseniğin filtrelerde tutulması sağlamaktadır. Sistem hamsu arsenik oranına bağlı olarak belirli sürelerde geri yıkama işlemine tabi tutulmaktadır. Geri yıkama yapılmadan önce filtre sisteminin içinde kalan su ve hava boşaltılır. Geri yıkama sırasında hava körüğü ile tank içindeki multimedya hareketlendirilip altta kalmış tortular ve çamur üst katmanlara taşınır daha sonra yıkama pompası yardımıyla su ile durulama yapılarak tanklar tekrar arıtma için hazır duruma getirilir. Tesis geri yıkama ve durulama suları kanalizasyon şebekesine verilmektedir.Menemen Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi Özellikleri
Tesis kapasitesi: 600 litre/saniye
Hamsu deposu hacmi: 400 metreküp
Filtre tank sayısı: 14 adet
Servis pompası sayısı ve özellikleri: 3 adet 200 litre/saniye kapasiteli salyangoz tip
Yıkama pompası sayısı ve özellikleri: 1 adet 200 litre/saniye kapasiteli salyangoz tip
Hava körüğü: 1 adet
Klorlama: Tesis alanı içinde yer alan klorlama binasında 8 adet 800 litre hacimli gaz klor tankı bulunmaktadır. Biri asil diğeri yedek 2 adet klorinatör ile ön klorlama hamsu deposuna yapılmaktadır.
Tesisin İşletilmesi
Menemen Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin işletimi, bakımı ve onarımı İZSU personeli tarafından gerçekleştirilmektedir. Tesis 3'lü vardiya ile 24 saat çalışır durumdadır.

Su Kalitesi
Menemen Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden şebekeye verilen arıtılmış suyun kalitesi TS 266 içme suyu kalite standardına uygundur. Tesisten şebekeye verilen suyun günlük arsenik analizleri İZSU Laboratuar Şube Müdürlüğü’nün akredite merkez laboratuarlarında yapılmaktadır.