Halkapınar Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi

Halkapınar İçme Suyu Arsenik Arıtma Tesisi

Halkapınar kuyuları Halkapınar Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi, İzmir ili Konak ilçesi Halkapınar İZSU Sular İşletmesi alanı içinde bulunmaktadır. Tesis, Halkapınar kuyularından alınan yer altı suyu içindeki arsenik oranının içme suyu standartlarına getiriyr.

Tesis kapasitesi 1.000 litre/saniye olup tesis bünyesinde filtre binası, 22 adet filtre tankı, pompa istasyonu, su toplama havuzu ve 1.000 milimetre ve 800 milimetre çaplı 220 metre uzunluğunda boru hattı bulunmaktadır. Tesis Ocak 2009 ‘da işletmeye alınmıştır.Tesisin Çalışması
Tesise gelen hamsu hat üzerinden ön klorlama yapılmış olarak filtre sistemine girer. Tesis içerisinde 20 metreküp ve 50 metreküp hacimlere sahip 2 adet koagülant madde (demir III klorür) tankı bulunmaktadır. Koagülant madde bu tanklardan miktarı hesaplanarak filtrasyon öncesi hatta dozlanmakta ve arsenik ile reaksiyona girerek arseniğin filtrelerde tutulması sağlamaktadır. Filtre sistemi alt katmanda 4 kat kuvars ve üst katmanda 1 kat antrasit malzemeden oluşan 5 katmanlı multimedya dolgusuna sahiptir. Sistem hamsu arsenik oranına bağlı olarak belirli sürelerde geri yıkama işlemine tabi tutulmaktadır. Geri yıkama yapılmadan önce filtre sisteminin içinde kalan su ve hava boşaltılır. Geri yıkama sırasında hava körüğü ile tank içindeki multimedya hareketlendirilip altta kalmış tortular ve çamur üst katmanlara taşınır daha sonra yıkama pompası yardımıyla su ile durulama yapılarak tanklar tekrar arıtma için hazır duruma getirilir. Tesis geri yıkama ve durulama suları kanalizasyon şebekesine verilmektedir.

Halkapınar Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi Özellikleri
Tesis kapasitesi: 1.000 litre/saniye
Hamsu deposu hacmi: 60 metreküp
Filtre tank sayısı: 22 adet
Servis pompası sayısı ve özellikleri: 4 adet 250 litre/saniye kapasiteli salyangoz tip
Yıkama pompası sayısı ve özellikleri: 1 adet 200 litre/saniye kapasiteli salyangoz tip
Hava körüğü: 1 adet
Klorlama: Halkapınar Sular İşletmesi alanı içinde bulunan mevcut klorlama sistemi ile hamsu hattı üzerinden yapılmaktadır.

Tesisin İşletilmesi
Halkapınar Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin işletimi, bakımı ve onarımı İZSU personeli tarafından gerçekleştirilmektedir. Tesis 3'lü vardiya ile 24 saat çalışır durumdadır. Halkapınar İZSU Sular İşletmesi bünyesinde bulunan SCADA merkezinden, su kalitesi ve debi değerleri çevrimiçi olarak sürekli izlenmektedir.

Su Kalitesi

Halkapınar Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden şebekeye verilen arıtılmış suyun kalitesi TS 266 içme suyu kalite standardına uygundur. Tesisten şebekeye verilen suyun günlük arsenik analizleri İZSU Laboratuar Şube Müdürlüğü’nün akredite merkez laboratuarlarında yapılmaktadır.