Homeros Vadisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce  ünlü tarihçi Homeros adına gölet ve piknik alanı düzenlemelerini tamamlayarak kullanıma sunduğu 7 kilometrelik Homeros Vadisi  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından  “İzmir kent tarihinin simge projesi” olarak adlandırıldı ve kısa sürede doğayla iç içe huzur bulmak ve piknik yapmak isteyen İzmirliler tarafından büyük ilgi gördü.


2008 yılının Mayıs ayında kullanıma sunulan vadide, göletlerin etrafı piknik alanı olarak düzenlenerek alana 5 binden fazla çınar, akasya ve zakkum fidanları dikildi. Rekreasyon alanına ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Bornova merkeze 9 kilometre mesafede bulunan Kayadibi köyüne kadar olan mevcut asfalt yol, rekreasyon alanına ulaşacak şekilde genişletildi ayrıca rekrasyon alanından Homeros'un yaşadığı rivayet edilen mağaranın bulunduğu bölgeyle bağlantılı yeni bir yol açıldı. Piknik alanlarında 100 adet piknik masası, çöp kutusu ve  çocuk oyun grubu bulunuyor.
 
2010 yılında vadide ilk başta yer alan 8 gölete ek 10 gölet daha yapıldı, ağaç, çalı, yer örtücü, mevsimlik ve sarılıcı olmak üzere bölgeye toplam 70 bin bitki daha dikildi.

Gölet Yapımında Ayrıntılar...
Bornova Deresi üzerinde Kayadibi göletleri, Vadi göletleri ve Veterinerlik Arkası göletleri olmak üzere üç bölgeden oluşan Homeros Vadisi’nde daha önceden bulunan göletlere ek çalışmalar  2010 yılında yapılarak rekreasyon alanı genişletildi. İmalat çalışmaları, gölet yapılacak alanların kazısı, duvar yükseltme işlemi, suyu gölette tutabilmek ve membran malzemeyi korumak amacıyla gölet alanının kille çevrilmesi, jeotekstil malzeme ile kaplama, membran serimi ve yine jeotekstil malzemenin yapılmasını içerdi. Tüm bu aşamalardan sonra gölet tabanı ve yan duvarlar betonlanarak kaynak sularının göletlerde tutulması sağlandı. Büyüklüğü 12 bin metrekare ile 650 metrekare arasında değişen göletlerin etrafı ahşap çitle çevrildi.