Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi

Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi

Kurumumuz tarafından yapımı tamamlanan günlük  259 bin metreküp arıtma kapasitesiyle alanındaki en büyük tesis niteliğini taşıyan Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi, değişen içme suyu kalite standardının ve küresel ısınma ve kuraklığa bağlı Sarıkız ve Göksu yeraltı suyu kuyularında ortaya çıkan arsenik sorununun çözümü için büyük yatırımla  2009 yılı Ocak ayında işletmeye alındı.


 
Çalışma şekli ve üniteleri
Göksu ve Sarıkız yeraltı kuyularından gelen hamsu, pompa istasyonu vasıtasıyla arıtma tesisine beslenir, daha sonra tesiste ön klorlama sürecinden geçer, koagülant madde yardımıyla özel minerallerden oluşan ve toplam 7 katmana sahip Culligan® multimedya filtrelerinde arıtılıp içme suyu standartlarına getirilir ve arıtılmış su deposuna aktarılır. Buna ek olarak filtreler hamsu kalitesine bağlı olarak yıkanır ve ortaya çıkan yıkama suları çamur yoğunlaştırma tankı ve dekantörler yardımıyla su ve çamur keki olarak iki faza ayrılır. Su fazı tesisteki döngüye katılırken elde edilen çamur kekinin ise düzenli depolama alanlarına nakli sağlanır. Bu şekilde tesiste herhangi bir su kaybı olmaz.

 
Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi Akış Diyagramı
Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde pompa istasyonu, koagülasyon sistemi, klorlama ünitesi, multimedya filtre ünitesi, depolama tankları, kimyasal çökeltim tankı, çamur toplama tankı, çamur susuzlaştırma ünitesi, drenaj suları haznesi ve arıtılmış su tankı bulunmaktadır.
Pompa İstasyonu Özellikleri
Pompa tipi: Santrifüj pompa
Pompa kapasitesi: 1,44 metreküp/saat
Pompa sayısı: 10 adet (8 asıl + 2 yedek)
Çalışma basıncı: 2 bar


 Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi Pompa İstasyonu

Filtre Ünitesi Özellikleri
Ünite kapasitesi: 3.000 litre/saniye
Filtre tipi: Her tankta 3 farklı filtre yatağı ve 4 farklı alt yatak minerali (7 katman)
Filtre modeli: Tam otomatik çalışan 7 katmanlı Culligan® patentli filtrasyon sistemi
Filtre sayısı: 32 adet (30 asıl + 2 yedek)
Filtre tank çapı: 3 metre
Filtre tank yüksekliği: 3,6 metre
Filtre tank kapasitesi: 90 metreküp/saat


Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi Multimedya Filtreler

Klorlama Ünitesi Özellikleri
Ünite tipi: Oksidasyon ve dezenfeksiyon için gaz klorlama
Ünite elemanları: Klorinatör, sıvı klor kapanı, filtre ve ısıtıcı, vakum regülatörü, buster pompaları, vanalar, klor kaçak alarm sistemi ve bakiye klor analizörü
Klor tüpleri sayısı: 10 adet (800 litre/adet hacimli)Tesisin İşletilmesi
Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin işletimi, bakımı ve onarımı İZSU personeli tarafından gerçekleştirilmektedir. Tesis 3'lü vardiya ile 24 saat çalışır durumdadır. SCADA projesi kapsamında tesise yerleştirilen donanımlar sayesinde Halkapınar İZSU Sular İşletmesi bünyesinde bulunan SCADA merkezinden, su kalitesi ve debi değerleri çevrimiçi olarak sürekli izlenmektedir.

Su Kalitesi
Çullu Arsenik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden şebekeye verilen arıtılmış suyun kalitesi TS 266 içme suyu kalite standardına uygundur. Tesis içinde bulunan laboratuvarda günlük su ve çamur analizlerinin yapılmasına ek olarak şebekeye verilen arıtılmış sudaki arsenik değeri de çevrimiçi analizör ile kontrollü olarak kesintisiz izlenmektedir. Tüm bunların yanında İZSU Laboratuar Şube Müdürlüğü’nün akredite merkez laboratuarlarında günlük arsenik analizleri yapılmaktadır.