Büyükşehir Bütçesi Kabul Edildi

29.11.2018

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 bütçesi 5 milyar 995 milyon lira olarak kabul edildi. Önceki yıla göre yüzde 10 oranında büyüyen Büyükşehir bütçesinin yüzde 39'undan fazlası yatırımlara ayrıldı. Meclis'teki üç günlük maratonun ardından kabul edilen İZSU ve ESHOT bütçeleriyle birlikte İzmir'in yerel yönetiminin 2019 yılında kent için yapacağı harcamaların toplamı 9 milyar 542 milyon TL olarak resmiyet kazandı.
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 Mali Yılı Bütçesi, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde kabul edildi. 5 milyar  995 milyon TL'lik bütçenin yüzde 39'undan fazlasını oluşturan 2 milyar  359 milyon TL'lik bölümü yatırımlara ayrıldı. Böylece Meclis'te üç gün süren bütçe maratonu da sona ermiş oldu. Pazartesi günü İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2 milyar 469 milyon 352 bin, Salı günü ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 1 milyar 77 milyon 820 bin TL'lik bütçeleri kabul edilmişti. Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin Meclis'ten geçmesiyle birlikte, İzmir'in yerel yönetiminin toplam 9,5 milyar TL büyüklüğünde bir gider bütçesini kent için kullanması kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı bütçesi 5 milyar 450 milyon lira, İZSU ve ESHOT ile birlikte toplam bütçe ise 8.5 milyar lira olarak belirlenmişti.


 
Başkan Kocaoğlu'na teşekkür
Mecliste söz alan CHP Grup Başkanvekili  Bülent Çetinkaya, köklü belediyecilik birikimini, halkı ile birlikte omuzlayarak,  yenilikçi, sürdürülebilir, hesap verilebilir, katılımcı yönetim anlayışı ortaya koyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ve belediye yöneticilerine teşekkür etti.
 
Mecliste AK Parti grubunun kentsel dönüşüm, Körfez, Kemeraltı düzenlemesi ile ilgili eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  körfez kokusu ile ilgili sözler üzerine, "Ben size bir kayık alayım, bir dolaşın bakayım; Körfez'in neresi kokuyor?" dedi.
'Kemeraltı ile ilgili bir şey yapılmadı’ diyorsunuz.   Kemeraltı’nda yağmur suyu hattı yapıyoruz. Tarihi bölgeye İzmir kurulduğundan beri,  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde  bizim gösterdiğimiz hassasiyeti,  harcadığımız parayı bir Allah'ın kulu harcamadı. Düşünmedi bile."

 
Bütçenin büyük bölümünü raylı sistem projelerinin oluşturduğu ulaşım yatırımları bütçenin 15'i, çevre yatırımları yüzde 15'i, sosyal dayanışma ve sağlık yatırımları ise yüzde 11'ini aldı.