Gördes Barajı'ndan İzmir'e Su Gelemiyor

28.11.2018

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kente ilişkin yanlış ve eksik bilgiler aktarılması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanıltıldığını söyledi. Erdoğan'ın "İzmir'in susuzluk problemini biz çözdük" ve "İZBAN'ı biz yaptık" şeklindeki söylemlerini yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, "İZBAN'da Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımı, çekerler hariç 450 milyon dolardır. TCDD de bu proje için ne kadar harcadığını açıklarsa, kamuoyu bilgilenir" dedi. Kocaoğlu, İzmir'in susuzluk sorununu çözdüğü iddia edilen Gördes Barajı'ndan İzmir'e su verilmediğini belirterek "Bundan sonra da verilmesi mümkün değil. Çünkü baraj delik çıktığı için su seviyesi yüzde 12'yi geçemiyor"  şeklinde konuştu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında, "İZBAN bizimle yapıldı, bunlar yapmadı ama havasını atıyorlar" ve "İzmir'in susuzluk sorununu biz çözdük" söylemleriyle gündeme taşıdığı konulara açıklık getiren Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:
"Bizim devlet kurumlarına, devlet büyüklerine söz söylememiz mümkün değildir. Ama Sayın Cumhurbaşkanı'na kim bilgi veriyorsa yanlış ve eksik veriyor. 2002 yılından bu tarafa kaç para yatırım yaptığını söylerse, kimin ne kadar para harcadığını ortaya sereriz, kamuoyu bilgilenir.
Şeffaflık da budur. İzmir gibi bir kentle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı'na kim o bilgiyi verdiyse, bu olmayacak bir şeydir. Partili Cumhurbaşkanı olabilir ama benim de cumhurbaşkanımdır. Ama İzmir'e 'kokuyor' gibi söylemlerde bulunmak Sayın Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığına gölge düşürür. 1963 senesinde İstanbul'a liseyi okumaya gittim. Ben 15 yaşındayken Kurbağalıdere denen yer kokuyordu, hala kokuyor. 56 senedir kokuyor. İzmir de kokuyordu. Büyük Kanal'da emeği geçen herkesten, bütün belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun. Artık o sorun kalmadı. Bu algı yönetimidir. İzmir kokmuyor. İzmir kokuyor diye propaganda yapanlar, 31 Mart akşamı cevabını görür."Gördes delik çıktı ama parasını ödüyoruz
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'i susuzluktan kurtardığı iddia edilen Gördes Barajı'ndan kente su verilmediğini de belirterek şöyle devam etti:
"Bu yılan hikayesine dönen Gördes Barajını da bugün konuşmak istiyorum. Gördes Barajı bundan 40 küsur sene evvel DSİ ile İzmir Belediyesi arasındaki protokol çerçevesinde, İzmir'in su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan bir çalışmadır. 2010 yılında 27 milyon metreküp su alınmıştır. Sonra baraj delik çıkmıştır. Barajın suyu boşaltılmıştır. Belli bir kısmına kadar membranla kaplanmış, tekrar doldurulmaya başlanmış. O tarihten bu yana Gördes Barajı'nda toplanan su seviyesi yüzde 12'yi geçmemiştir. Geçtiği anda su kaybı olmaktadır. Gördes Barajı'nın tekrar ele alınması ve yapılması gerekir. DSİ, 2010 yılında su aldım diye, 30 yıllık ödeme planı başlatarak bizden 300 küsur milyon lirayı talep etmektedir. Su almadığımız halde ihtilaf çıkarmayalım diye 2016-2018 dönemi için 27 milyon TL parayı ödedik. Su verilemedi ği için Belkahve'ye yaptığımız arıtmayı bile deneyemedik. Müteahhitten işi teslim alamadık. Şu anda da bize su verilememektedir. Pompalarda olan arızalar giderilse ve Gördes Barajı'ndan Belkahve'ye gelecek suyun hattı yapılsa bile, yine suyu veremeyecekler. Ama biz parayı ödüyoruz. Dedik ki, uzlaşalım. Bu almadığımız 5 yıllık suyu da önümüzdeki 20 senenin üzerine koyalım, hiç değilse barajın borcunu ödeyelim. Dolayısıyla 'İzmir susuzdu, biz su getirdik' bilgisi Cumhurbaşkanı'na yanlış ve eksik veriliyor. Bu üçüncü oldu. Daha önce cevap vermedim ama artık usulü münasiple söylemek zorunda kaldım."