Gördes Barajı için Bakan'a Cevap

01.06.2018

Başkan Aziz Kocaoğlu, genel seçimi yerel seçim havasına sokarak sürekli kendisi ve Büyükşehir Belediyesi üzerinden siyaset yapan iktidar partisi mensuplarına cevap verdi. Bakan Eroğlu’nun ithamları için, “Bir Bakana böyle bir değerlendirme yakışmaz. Hele hele Ramazan günü, oruç ağzıyla hiç yakışmaz” dedi.


Gördes’ten su verilmiyor çünkü kaçak var
Veysel Eroğlu Gördes Barajı ile ilgili de konuşmuş.  Bu iş şemsiye hikayesini geçti artık. Benden de, AKP’den de önce, İzmir’in su ihtiyacını karşılayacak bir protokol hazırlanmış Gördes’le ilgili... 2010 yılından beri parasının ödenmesi isteniyor, biz de ödüyoruz. DSİ mevzuatına göre zaten barajın parasını ödüyoruz. Ama baraj su tutmuyor. Boşaltıldı, bize su verilmedi. Bugün de verilemiyor, çünkü kaçak var. Barajın maksimum kapasitesi 450 milyon metreküp; optimum kapasitesi 120 milyon metreküp ama baraj 45 milyon metreküp sudan daha fazla su tutmuyor. Oysa bize taahhütleri 58 milyon metreküp. 116 milyon metreküp de tarıma verecekler.. Ama barajın deliği kapanamadı, kapanmadı. Bizim yaptığımız bir arıtma var. Onlar hattı yaptı, bitti ama kağıt üzerinde.. Birçok eksikler, hatalar görüyoruz ve bu şekilde bu hattı devralamayız diyoruz. Pompa istasyonlarında ve hatta problemler var. O yüzden bugüne kadar o hattan bize su verilmedi. O yüzden Belkahve’de yeni yaptığımız arıtmayı deneyemedik. Müteahhit hala orada duruyor. Arıtma biteli 1,5 sene oldu; deneyip de teslim alamıyoruz çünkü bunlar su veremiyor.

Hatayı, eksikleri tamamlamıyor, tamamlayamıyorlar. Çünkü duyduğumuza göre eksik kabul yapmışlar. Böyle dev bir problemle karşı karşıyayız. ‘Niye su vermedin?’ dediğimizde de ‘Tahtalı’da su var’ diyor. O apayrı bir şey. 2010 yılından beri Gördes için İZSU’dan para alıyorsun. Öyleyse sen suyu bana ver. Ver de Sarıkız’dan, Göksu’dan, Menemen’den, Halkapınar’dan elektrikle çektiğim yer altı sularının oranını azaltayım. Devletle kurumlar arasında böyle bir ilişki olamaz. Ben Tahtalı’dan denize bir damla su göndermiyorum ama sen suyu tutamadığın için dereye akıtıyorsun. Tarıma veriyorum diye bir laf var. Tarıma yazın verilir; yağmur yağarken, seller akarken, Arap kızı camdan bakarken değil! Sen barajda su tutamıyorsun. Yıllardır DSİ’nin Genel Müdürlüğü’nü yaptın; uzun süredir de bakanlık yapıyorsun. Bunlar olacak işler mi? Bunu akıl mantık alıyor mu? Ya sayın bakana doğru bilgi verilmiyor yahut sayın bakan bunu biliyor. ‘Tahtalı’da su varken niye vereyim’ dediğine bakılırsa bildiği anlaşılıyor.”