Başkan Foça’da Körfez ÇED Raporu’na da Değindi

09.04.2018

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Foça’da toplam 8 milyon liralık iki önemli yatırımı hizmete girdi. Ülke turizminin tanınmış merkezlerinden biri olan Foça'da ulaşımın önemli bir ihtiyacı olarak öne çıkan ilçe terminali ile Gerenköy mahallesinin dokusuna uygun şekilde inşa edilen çok amaçlı salon, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Açılışta konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, seçim süreciyle birlikte yıpratma ve kaos yaratma politikalarının devreye alındığını belirterek önemli açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, yıllardır bekletilen Halkapınar-Otogar metro hattı ile “İstemezseniz yapmayız” denilen Körfez Geçişi projelerini “İzmirlilere uzatılan iki havuç” olarak nitelendirdi.
Başkan Kocaoğlu, “Bilmemekten değil, mevzu bulamamaktan dolayı boş atıp ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu. ÇED raporunun Devlet Demir Yolları’na “Sen bu iş yapabilirsin ey kurum, limanını büyütebilirsin” dediğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bana da diyor ki, sirkülasyon kanalını yaparsan, körfez daha temizlenir, oksijen artar, canlı artar; yüzülebilir körfez hedefine ulaşır ve körfezin ömrünü uzatırsın. Dünyanın en büyük geri dönüşüm projelerinden biri bu.. Projesi yapılacak; tekniği, teknolojisi, nasıl yapılacağı belirlenecek, sonra yola devam edilecek. Biz ihaleye çıkıyoruz işte. Siz de ‘hani yapacaktı’ deyip evcilik oynamayın. Katı Atık bertarafı için bulduğumuz kaç tane yeri engellediniz? Engellemeyin! İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çöp ayrıştırma tesisi yapacak bilgi birikimi de, parası da, itibarı da var” dedi.