Gölete İçme Suyu Arıtma Tesisi

16.03.2018

İzsu Genel Müdürlüğü, Mordoğan’ın yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak için çalışmalara başladı. İZSU, Eğlenhoca Mahallesi’nde yer alan göletin suyunu "içme suyu" haline getirecek arıtma tesisinin yer teslimini yaptı. İZSU’nun  bir gölete kurduğu ilk içme suyu arıtma tesisi 4.3 milyon liraya mal olacak ve Mordoğan’a yılda 365 bin metreküp  içme suyu sağlanacak.

İzsu Karaburun'un önemli turizm bölgelerinden Mordoğan'ın artan su ihtiyacını karşılamak için de harekete geçti.  5216 ve 6360 sayılı yasalarla bağlanan yerleşim yerlerinde 30 adet paket içme suyu arıtma tesisi kuran, Ödemiş-Birgi, Kınık ve Bayındır’da 3 yeni paket içme suyu arıtma tesis için harekete geçen, Foça Gerenköy’e ise günde 30 bin metreküp suyu arıtacak kapasitede içme suyu arıtma tesisi kurmaya hazırlanan İZSU, şimdi de Mordoğan’da çalışmalara başladı.Eğlenhoca Köyü’nde DSİ tarafından daha önceki yıllarda yapılan ve sulama suyu sağlayan Mordoğan Göleti içme suyu arıtma tesisi 2 bin metrekarelik alanda inşa edilecek ve 10 ayda tamamlanacak.

Tesisten gelen su Eğlenhoca ile Salabahçe mevkii arasında yapımı süren iletim hattı ile İZSU tarafından 20.7 milyon liralık yatırımla yenilenen şebekeye verilecek.Halen Mordoğan'a 8 kuyudan su sağlanıyor.  

Tesisin giriş yapısı ve havalandırma havuzu betonarme olacak; hızlı karıştırma, durultucu üniteleri, basınçlı kum filtreleri ve çamur giderim üniteleri çelik konstrüksiyondan oluşacak.

İZSU, Mordoğan’ın Saip Köyü’nde bir adet de sondaj kuyusu daha açıyor.