2016 Faaliyet Raporumuz Onaylandı

17.05.2017

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ndeki kesin hesap görüşmelerinde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin yerelde kalkınma modelinin sadece Türkiye'ye değil dünyaya örnek olduğunu söyledi.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 3. birleşiminin  ardından gerçekleştirilen İZSU Genel Kurulu'nda ise İZSU'nun 2016 yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul gördü.

Görüşmeler sırasında AKP Grubu'nun eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi, ESHOT, İZULAŞ ve İZSU'nun toplam borcunun 2 milyar 378 milyon 640 bin TL olduğunu açıklayarak şunları kaydetti:
"İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borçlanma limiti 9 milyar 800 milyon TL'dir. Yani 10 milyar TL'ye kadar borçlanabilir. Bu uluslararası kriterlere göre hesaplanan bir rakamdır. Bugüne kadar ağzımdan bir defa bile 'borçsuz belediye' lafı çıkmadı. Hep 'özkaynaklarımla yapıyorum' dedim. Yani, başkasının kefaleti olmadan kendi itibarımla, kendi kredibilitemle, kendi gelirimle yatırımlarımı yapıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını giderek hızlandırmıştır. Önünde sayılı projeler kalmıştır. İZSU, önümüzdeki yıllarda sadece işletme olarak görev yapacaktır. Ama 110 bin hektar alandaki altyapıların üzerine İZSU, 1 milyon 100 bin hektar daha, yani 11 kat büyüyen alanda çevre yatırımları yapmaktadır ve bunları başarıyla sürdürmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, cari harcamaları için kredi kullanmamaktadır. Yatırım yapmak için kredi kullanmaktadır. Bu yatırımın da bir özelliği var. Çoğunlukla raylı sistem projelerinde borçlanıyoruz. Raylı sistem yaptığınızda ve elektrikli otobüs aldığınızda işletme giderleri yüzde 30-50 arasında düşüyor. Bu tasarrufla hem borcu hem anaparayı ödüyoruz. Büyükşehir Belediyesi bir müddet sonra ödediği kredinin daha altında borçlanarak borç azalmasına gidecek." dedi.Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, 80'li yıllarda bütün büyük şehirlerimizde bir hafta, on beş gün su akmazken, 2560 sayılı bir yasa çıktı. Bugün o katı yasa sayesinde bütün şehirlerimizde olağanüstü durumlar dışında 24 saat su akıyor.Bütçeden aldığımız paranın beşte birini ulaşımı finanse etmek için kullanıyoruz. Biz bu yükü hafifletmek için yatırımlarınızın büyük bölümünü raylı sisteme aktarıyoruz. Şu anda 139 km raylı sistem çalışıyor. Sene sonunda 180 km'yi aşacak.
 
Hizmet anlayışım, hayat felsefem bu
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2016 yılı Faaliyet Raporu'nun kabul edildiği Genel Kurul Toplantısı'nda da AKP grubunun eleştirilerini yanıtladı. Homeros Vadisi’nden gelen kaynak sularını şişeleyerek satışa sunmak amacıyla Bornova'da kurulan tesisin yanı sıra diğer kaynakları da değerlendireceklerini ifade eden Başkan Kocaoğlu, "İzmir Büyükşehir Belediyesi su ve ekmekte yaptığı fiyat politikasıyla aşırı kar hırsını frenleyecek. Su ve ekmek… Çikolata satmıyorum. Fakir fukaraya su ve ekmek satıyorum. Alsancak, Karşıyaka, Bornova merkezde yapmıyorum bunu. Dar gelirli vatandaşların yaşadığı yerlerde yapıyorum. Kimse de engelleyemez. Yapacağım. Benim hizmet anlayışım bu. Benim hayat felsefem bu" diye konuştu.
 
Enflasyon rakamları ortada

İZSU'nu su tarifelerine yüzde 5 zam kararı alınmasının kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, "Hala üç büyük şehirde en ucuz su İzmir'dedir. Zam da yapılacak, yatırım da. Enflasyonun ne duruma geldiğini siz çok iyi biliyorsunuz. Biz dengeleyebildiğimiz müddetçe zam yapmadık" dedi.
 
Maden ruhsatını ben vermedim
AKP Grup Sözcüsü'nün Çamlı Barajı'nın hayata geçirilmemesine yönelik eleştirisine ise "El insaf" diyerek tepki gösteren Başkan Kocaoğlu, "Beş sene boyunca Çamlı havzasındaki madene ruhsat vermedim. Sonra benden yetkiyi alarak ertesi gün maden ruhsatını verdiler. O güzelim Kavacık üzümlerinin olduğu bağları mahvettiniz. Ondan sonra kalkıp Çamlı barajını yapamadın diyorsunuz" şeklinde konuştu.


 

Büyük Körfez Projesi kapsamındaki ÇED raporunun 8 yıllık bekleyişin ardından çıktığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, 9 Eylül Üniversitesi ile proje üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. AKP Sözcüsü'nün projede neden harekete geçilmediğine yönelik eleştirisine yanıt veren Başkan Kocaoğlu,  "8 senede ÇED raporu çıktı. Sen 3 günde körfezi temizle diyorsun. 8 sene gide gele kaç tane pabuç eskittik. Sen hemen yap! Sanki elimizde sihirli değnek var" dedi.
 
Üç "Ç" formülü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı konuşmasını şu sözlerle noktaladı:
"İZSU tarihinde yapmadığı yatırımı yaptı. Hiçbir kentin yapmadığı çevre yatırımlarını yaptı.
Yatırımıyla, çalışmasıyla, hemşerilerine hizmet etmesiyle ben İZSU'ya Genel Müdürü'nden tüm elemanlarına kadar teşekkür ediyorum. Biz İzmir'e hizmet etmek, İzmir'i kalkındırmak üzere yola çıkmışız. Rehber edindiğimiz üç tane "Ç" var. Çalmayacaksın, çaldırmayacaksın, çalışacaksın..."